Góra Jaworz

Wysokość:

Pasmo:

Nasza trasa:

921 m n.p.m.
Łososińskie
Skrzętla-Rojówka - Jaworz - Skrzętla-Rojówka

Góra Jaworz, zwana również Patrią wznosi się na 921m n.p.m. i jest to najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego w Beskidzie Wyspowym. Szczyt ten położony jest na Głównym Szlaku Beskidu Wyspowego, jak również zaliczany jest w poczet Diademu Polskich Gór. Szczyt od strony wschodniej ma stromy kopulasty wierzchołek, co nadaje mu charakterystyczny wygląd. Obecnie szczyt ten jest porośnięty lasem. Niegdyś znajdowała się na jego szczycie drewniana wieża triangulacyjna z platformą widokową, tzw. „patria”, skąd rozpościerała się szeroka panorama, niestety wieża uległa zniszczeniu.

Jaworz, Skrzętla Rojówka, parking

Na szczyt Jaworza możemy dostać się z kilku miejsc, prowadzi do niego kilka szlaków. Naszą trasę postanowiliśmy rozpocząć z miejsca Skrzętla-Rojówka 690 m n.p.m., gdzie zaparkowaliśmy auto przy niewielkim kościele. Do celu będzie Nas prowadził szlak niebieski. Do punktu Skrzętla-Rojówka prowadzi również szlak żółty. Udajemy się asfaltową drogą poprzez las, niebieskim szlakiem w stronę szczytu. Z lasu przechodzimy przez niewielką odsłoniętą polanę. Asfaltowa wąska droga prowadzi lekko pod górę ponownie w las.

Jaworz, Babia Góra

Przechodzimy przez szczyt Babiej Góry nie należy jej jednak mylić z Królową Beskidów Babią Górą zwaną Diablakiem. Obecna Babia Góra, przez którą przechodzimy wznosi się na wysokość 728 m n.p.m. Następnie schodzimy w dół a asfalt zamienia się na tym odcinku w betonowe płyty i prowadzi Nas na szerokie siodło z polanami i górnymi fragmentami przysiółków zabudowań. Szlak niebieski prowadzi Nas raz lasem, raz polaną więc mamy okazję podziwiać okoliczne widoki. Po lewej stronie na pobliskim wzgórzu o nazwie Cuprówka mijamy kaplicę z kilkunastoma ławkami.

Jaworz, szlak

Kaplica ta i pomnik AK została ufundowana przez Michała Rogalskiego. W okresie II wojny światowej, w okolicznych lasach działali polscy partyzanci dowodzeni przez wspomnianego wyżej Michała Rogalskiego. Każdego roku od 1986 w niedzielę przed 15 sierpnia odbywają się tam uroczyste Msze Święte w intencjach patriotycznych. Następnie na pokaźnej polanie poniżej wierzchołka Góry Jaworz napotkamy wieżę widokową znajduje się ona około 500 metrów od samego szczytu. Ta drewniana wieża widokowa ma wysokość około 20 metrów. Prowadzą na nią dość strome schody a stopnie opadają w dół co może być problemem podczas śliskiej nawierzchni.

Jaworz, wieża widokowa

Obok niej jest pole biwakowe z zadaszonym grillem i wiata. Z wieży tej roztaczają się widoki na Zalew Rożnowski, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Nowy Sącz a przy bardzo dobrej pogodzie możemy obserwować Pieniny i Tatry Bielskie. Okazuje się że można w pobliże wieży widokowej również podjechać autem gdyż znajduje się tu również miejsce parkingowe lecz bardziej dla aut terenowych, ponieważ droga asfaltowa kończy się jakieś 500 metrów przed kaplicą, a zaczyna utwardzona kamienista droga. Po odpoczynku na szczycie wieży udajemy się dalej szlakiem niebieskim na szczyt Góry Jaworz. Szlak jest już coraz bardziej kamienisty i stromy jak również zalesiony.

Jaworz, natura na szlaku

Dochodzimy do szczytu na którym znajduje się tabliczka z nazwą szczytu jak również pieczątka w drewnianej niebieskiej skrzyneczce. Znajduje się tu również wiata turystyczna, która sprzyja odpoczynkowi. Zadrzewiony szczyt sprawia że miło odpoczywa się w cieniu drzew. Po dłuższym odpoczynku udajemy się w drogę powrotną tą samą drogą powrotną. Szlak niebieski, który obraliśmy na tą wyprawę nie jest wymagający ponieważ w większości prowadzi asfaltem. Polecamy ten szlak dla całych rodzin. Jeśli ktoś jest słabszy kondycyjnie może podjechać pod wieżę widokową autem jednak spacer od punktu Skrzętla-Rojówka jest niezwykle urokliwy i widokowy więc gorąco polecamy obrać tą trasę.

Galeria

Videoteka

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022