Góra Ćwilin
Wysokość:
Pasmo:
Nasza trasa:
1072 m n.p.m.
Beskid Wyspowy
Przełęcz Gruszowiec - niebieski szlak - Pod Ćwilinem - Ćwilin - Pod Ćwilinem - Przełęcz Gruszowiec
Ćwilin wznosi się na wysokość 1072 m n.p.m. i jest to drugi co do wysokości szczyt górski Beskidu Wyspowego. Jest to również szczyt zaliczany do Diademu Polskich Gór. Na szczycie znajduje się duża polana. Ćwilin należy do wsi Wilczyce w województwie małopolskim, w powiecie limanowskim, w gminie Dobra. Ćwilin jest samotną górą typową dla Beskidu Wyspowego, oddzieloną od sąsiednich gór głębokimi przełęczami. Przez Ćwilin biegnie również dział wodny między dorzeczami Raby i Dunajca.
Szczyt ten wznosi się ponad miejscowościami: Jurków, Wilczyce i Gruszowiec oraz miejscowościami Łostówka i Kasina Wielka. Szczególnie strome są jego północne stoki opadające do Przełęczy Gruszowiec i właśnie z tej przełęczy postanowiliśmy udać się na Ćwilin. Auto pozostawiliśmy na płatnym parkingu, gdzie opłatę uiszcza się w Barze pod Cyckiem. Tutaj można również zdobyć pieczątkę do książeczek, gdyż na szczycie takowej nie ma.
Szlak niebieski bo ten prowadzi z Przełęczy Gruszowiec biegnie początkowo przez główną drogę ale po kilkunastu metrach skręca w prawo na drogę wewnętrzną. Po minięciu zabudowań asfalt się kończy i zaczyna podejście. Początkowo nic nie zapowiada tego co będzie Nas czekać. Szlak niebieski początkowo biegnie przez niewielkie zagajniki i małe łąki a następnie wchodzi do lasu. Las jest głównie iglasty ale w górnej części pojawia się więcej drzew liściastych z przewagą buczyny. Szlak jest niestety wymagający a podejście jest strome i trzeba uważać na usuwające się spod nóg luźne kamienie.
Zalecamy zabrać kijki znacznie ułatwią zarówno wchodzenie jak i schodzenie. Szlak biegnie głównie lasem ale przecinają go również leśne drogi. Idziemy ponad godzinę. Łagodniej robi się już na ostatnim odcinku po wyjściu na niewielką polanę. Za małą polaną znajduje się znacznie większa Polana Michurowa. Jest to jedna z największych polan w Beskidzie Wyspowym. Niemal cała polana znajduje się na południowo-wschodnich stokach Ćwilina od wysokości około 980 m n.p.m. aż po sam wierzchołek i roztacza się z niej bardzo szeroka panorama widokowa. Na polanie tej znajduje się spora ilość ławeczek oraz paleniska przygotowane dla turystów.
Kierujemy się w lewo szlakiem niebieskim, który połączył się z żółtym wzdłuż linii drzew i docieramy do szczytu. Znajduje się tu tabliczka z nazwą szczytu jak i tablica informacyjna z mapą. Widoki są wspaniałe, roztaczają się rozlegle, głównie na Gorce, Tatry, jednak na zdjęciach nie są już tak widoczne jak gołym okiem. Widać również sąsiednie wzniesienia Beskidu Wyspowego. Przy dobrej pogodzie widoczne są: Babia Góra, Beskid Sądecki. Można tu również wjechać wozem terenowym, a stromy i rozległy stok polany Michurowej jest dobrym punktem startowym dla paralotniarzy.
Niegdyś Ćwilin tętnił życiem pasterskim, miejscowi hodowcy wypasali na nim wielkie stada owiec, lecz obecnie polana zarasta już krzewinami borówek i zaczyna stopniowo się zalesiać a jej obszar na przestrzeni ostatnich lat zmniejszył się o około 70%. Nie trzeba więc zwlekać z odwiedzeniem Ćwilina, gdyż za kilka lat te piękne widoki będą znacznie ograniczone przez zarastający las. W zachodniej, górnej części polany na drzewie jest drewniana kapliczka z 1941 roku, a obok znajduje się polowy ołtarz, który został postawiony w 2000 roku z okazji obchodów Roku Milenijnego.
Znajduje się tu również spory obelisk z wizerunkiem Jana Pawła II. Na Ćwilinie, podobnie jak i w całych Karpatach występują procesy osuwiskowe. Na północno-zachodnich zboczach Ćwilina odkryto w 2001 roku podczas prac eksploracyjnych kilka jaskiń: Jaskinia Spadających Kamieni, Grota Rusałki, Schronisko Pajęcze, Schronisko Dwóch Ślimaków, Schronisko w Chaszczach.
Na szczyt Ćwilina prowadzi kilka szlaków turystycznych. My wybraliśmy ten najtrudniejszy czyli niebieski z Przełęczy Gruszowiec i owszem jest to szlak wymagający. Można tu również dojść szlakiem niebieskim z Jurkowa lub szlakiem żółtym z Mszany Dolnej jednak jest to najdłuższy szlak. Prowadzi tu również szlak rowerowy czerwony z Mszany Dolnej przez Czarny Dział i Ćwilin do Jurkowa. Polecamy wybrać się na szczyt Ćwilin, gdyż widoki z niego są wspaniałe jednak dla osób o słabszej kondycji czy małych dzieci szlak niebieski będzie zbyt trudny do pokonania.