Góra Borowa

Wysokość:

Pasmo:

Nasza trasa:

853 m n.p.m.
Góry Wałbrzyskie
Parking pod Borową - czarny szlak - Kozia Przełęcz - dojście do szlaku czerwonego, czerwony szlak - Borowa - czarny szlak - Kozia Przełęcz - Parking pod Borową

Borowa nazywana jest również Górą Czarną lub Wielką Czarną. Jest to najwyższy szczyt Gór Czarnych i całych Gór Wałbrzyskich w Sudetach Środkowych. Jej wysokość to 853 m n.p.m. Jest również najwyższym  punktem w granicach administracyjnych Wałbrzycha, a także w granicach administracyjnych Jedliny-Zdroju. Borowa ma dużą wysokość względną oraz strome stoki, co sprawia że wydaje się wyższa niż w rzeczywistości, zaś dzięki swoim kształtom jest łatwo rozpoznawalna. Góra zbudowana jest z skał wylewnych – czerwonych porfirów oraz melafirów, będących świadectwem dawnej działalności wulkanicznej.

Borowa, parking

Szczyt ten zaliczany jest do Korony Sudetów i Korony Sudetów Polskich, jak również do Diademu Polskich Gór. Do Korony Gór Polski jednak został zaliczony pobliski szczyt Chełmiec, który podczas ustalania Korony uważany był za wyższy, ponieważ instrumenty pomiarowe umieszczone zostały na maszcie. W 1998 roku utworzono Park Krajobrazowy Sudetów Wałbrzyskich, który objął masyw Borowej. My, na szczyt góry Borowa, wyruszamy czerwonym szlakiem z parkingu pod Borową, z miejscowości Pokrzywianka. Znajdują się tu dwa bezpłatne parkingi na kilkanaście aut, bywa że może brakować wolnych miejsc, gdyż Borowa Góra jest chętnie odwiedzana za sprawą wieży widokowej znajdującej się na szczycie.

Borowa, wieża widokowa

Początkowo szlak czarny biegnie dość szerokim brukowanym traktem pnąc się pod górę do Rozejścia na Koziej Przełęczy. W tym miejscu znajdują się ławeczki, gdzie można chwilkę odpocząć. Do wyboru mamy dwie opcje szlak czarny, krótszy lub możemy udać się nieco dłuższym łącznikiem do czerwonego szlaku. My obieramy dłuższą trasę i kierujemy się na szlak czerwony. Początkowo trasa biegnie lekko pod górkę ale po skręceniu w lewo znacznie zwiększył się kąt nachylenia i idzie się już znacznie wolniej. Zaczyna robić się bardziej stromo i zarazem wąsko. Przeważają tu głównie buki, świerki oraz brzozy. Bardzo znikoma ściółka leśna a miejscowy jej zanik, nadaje podejściu surowy obraz.

Borowa, szlak

Po niespełna godzinie docieramy do szczytu. Jest to dosyć obszerna polana a znajduje się na niej wieża widokowa, która została wybudowana w 2017 roku. Oprócz tego napotykamy tu drewnianą wiatę turystyczną, ławki, stojaki na rowery, tablice informacyjne oraz miejsce przygotowane na ognisko. Niestety nie natrafiliśmy na pieczątkę bo podobno została skradziona. Konstrukcja wieży widokowej składa się głównie z metalu i betonu, kręte schody mogą przyprawić o zawrót głowy, a widoki odebrać mowę. Rozciąga się piękna panorama na okoliczne szczyty jak i na miasta.

Borowa, szlak

Góra Borowa jest świetnym miejscem na spacer rodzinny. Mimo stromego podejścia można tu mile spędzić czas przy ognisku, lub na pikniku. Po małym posiłku czas na powrót i tym razem obraliśmy czarny szlak do zejścia. Szlak stromo opada przez podmokły las, kamienie ześlizgują się spod nóg wraz z błotem, przed upadkiem ratują Nas wystające gdzieniegdzie korzenie. Trzeba jednak bardzo uważać, aby się nie wywrócić. Zejście lub wejście szlakiem czarnym polecamy tylko osobom, którzy chodzą po górach i mają dobrą kondycję a przede wszystkim trekkingowe obuwie. Niżej szczytu pokazało się trochę zarośli oraz traw i mchu, ale im niżej tym bardziej ubogo.

Borowa, widok z wieży widokowej

Zejście mimo, że krótsze o kilometr to jednak zajęło nam około pół godziny, choć szlakowskazy na Borowej pokazywały 15 minut. Ostrożność jednak wzięła górę i schodzenie zajęło więcej czasu. Od rozejścia na Koziej Przełęczy wracaliśmy tą samą trasą czyli czarnym szlakiem po brukowanej drodze wprost do parkingu. Pieczątkę do książeczek zdobyliśmy w „Zaciszu Trzech Gór”. Szlak ciekawy choć potrafi zmęczyć, jednak polecamy ze względu na piękne widoki z wieży widokowej. Pewnie wrócimy tu jeszcze nie raz o innej porze roku dla jeszcze barwniejszych widoków.

Galeria

Videoteka

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022