Domki Tkaczy w Chełmsku Śląskim

Miejscowość:

Województwo:

Chełmsko Śląskie
Dolnośląskie

Domki tkaczy to znajdujący się w powiecie kamiennogórskim, w Chełmsku Śląskim przy ulicy Sądeckiej szereg dwunastu domów z 1707 roku. Te oryginalne drewniane Domy Tkaczy Śląskich z początku XVIII wieku, znane są również pod nazwą Dwunastu Apostołów. Jest to miejsce wyjątkowe na mapie atrakcji Dolnego Śląska. Domki były ufundowane z inicjatywy cystersów z Krzeszowa dla czeskich tkaczy płótna w XVIII wieku. Miasto Chełmsko Śląskie dynamicznie się rozwijało i było ukierunkowane na uprawę lnu, dzięki temu stało się ważnym ośrodkiem sukiennictwa, płóciennictwa oraz handlu lnianymi wyrobami. Lniane produkty sprzedawane były nie tylko w Europie, ale także w Ameryce. Swoista manufaktura bowiem od chwili wzniesienia przeznaczona była wyłącznie dla producentów płótna.

Domki Tkaczy w Chełmsku Śląskim

Położenie zespołu domków nie jest przypadkowe albowiem do wyrobu płótna niezbędne są odpowiednie warunki. Przepływający strumień na tyle domów pozwalał na moczenie surowego płótna a południowy stok trawiastej skarpy pozwalał na jego suszenie oraz bielenie. Zamieszkali więc w miejscu bardzo dogodnym dla swojego zajęcia. Domy pozostały w niezmienionym stanie po dziś dzień niestety poza jednym domkiem, który spłonął. Domki miały swój charakterystyczny układ: parterowe, drewniane, wybudowane szeregowo z wysuniętym szczytem i podcieniami o konstrukcji ryglowej i zrębowej, osłaniające wejście oraz posiadały dwuspadowy dach pokryty gontem.

Domki Tkaczy w Chełmsku Śląskim

Posiadały część mieszkalną oraz część do wykonywania zawodu. Z sieni wychodziło się na spory ogród. Domki posiadały również strych, który pełnił jedynie rolę magazynu i można się do niego dostać stromymi schodami. Len wykorzystywany przez tkaczy do przeróbki pochodził z miejscowych upraw. Dzięki osiągnięciom gospodarczym cesarz Rudolf II przyznał miejscowości liczne przywileje jak również organizację dwóch jarmarków w roku oraz cotygodniowych targów. Niektóre Domki Tkaczy są zamieszkiwane do dnia dzisiejszego, lecz tylko dwa z nich są udostępnione do zwiedzania.

Domki Tkaczy w Chełmsku Śląskim

Udostępniona do zwiedzania Izba Tkacka Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Chełmska Śląskiego Tkacze Śląscy, w której można podziwiać zabytkowe żelazka z duszą i przedmioty związane z tkactwem, można zobaczyć tarę służącą do prania, grzebienie do rozczesywania przędzy, jak również wrzeciona, przetaki. Pokazany jest proces powstawania tkaniny począwszy od kwiatów, które rosną bezpośrednio pod oknami lub w ususzonej formie i na gotowym płótnie skończywszy. Można zapoznać się z działaniem krosna czy kołowrotka. Tylko w tym oryginalnym wnętrzu i na oryginalnym krośnie z XVIII wieku można samemu spróbować utkać fragment tkaniny. Wewnątrz znajduje się również sklep z rękodziełem lniarskim i związanym z Chełmskiem Śląskim. Można tu również przybić sobie na pamiątkę pobytu piękną dużą pieczątkę w starym stylu.

Domki Tkaczy w Chełmsku Śląskim

Tutaj znajduje się również punkt informacji turystycznej, w którym można zasięgnąć informacji i otrzymać materiały informacyjne. W kolejnym domku pod numerem 17 udostępnionym do zwiedzania znajduje się sklepik z pamiątkami  i jednocześnie kawiarnia Pana Adama, w której podawane jest ciasto nazwane „Bomba apostoła”. Właściciel to bardzo rozmowny, ekscentryk i znawca historii Chełmska Śląskiego, do tego stopnia, że ciężko wyjść z tego miejsca. Można tu zakupić wyroby z lnu i inne regionalne pamiątki, ale również znajdzie się coś dla kolekcjonerów staroci. Jako ciekawostkę o której chętnie opowiada jest na końcu ogrodu naturalne źródełko, gdzie można się napić czystej źródlanej wody jak również poobserwować z jak ogromną siłą wybija na powierzchnię. Ocembrowane jest pięknym kamieniem z piaskowca. Od strony ogrodu wszystkie domki otynkowane są na biało i wchodzi się do nich po kilku schodkach.

Domki Tkaczy w Chełmsku Śląskim

Ciekawi przygód mogą zobaczyć i nakarmić „krokodyla” więzionego w podziemiach. Na miejscu można przejrzeć imponujący album z dawnymi pocztówkami i zdjęciami Chełmska mówiącymi o tym jakim pięknym i prężnym miastem było przed II wojną światową. Niestety po II wojnie światowej Chełmsko Śląskie zostało pozbawione praw miejskich i powoli traciło na swojej pozycji. Będąc w tych rejonach warto odwiedzić to miejsce i zapoznać się z ciekawą historią zarówno z produkcją wyrobów lnianych jak również z historią świetnego niegdyś miasteczka. Zwiedzając Polskę oprócz dużych miast warto odwiedzać te mało znane miasteczka lub wsie gdzie można natrafić na prawdziwe perełki a w tych terenach jest ich niezliczona ilość.

Galeria

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022