Diabelska Maczuga
Lokalizacja:
Województwo:
Gorzeszów
Dolnośląskie
Diabelska Maczuga znajduje się w Sudetach Środkowych, w części Gór Stołowych określanych jako Zawory. W niektórych źródłach przypisywana jest do Gór Kamiennych. Polska jest zachwycająca pod każdym względem. Jej uroki znajdziecie nie tylko w miastach, ale przede wszystkim w małych słabo rozreklamowanych wsiach, gdzie obfituje w prawdziwe cuda natury. Jedną z takich wsi, która ma naprawdę wiele do zaoferowania jest miejscowość Gorzeszów położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kamiennogórskim. Znajduje się tu bowiem Diabelska Maczuga zwana również Diabelskim Kamieniem, Czarcią Maczugą lub Czarcią Skałą. Ten jakże widowiskowy skalny ostaniec dzięki swoim walorom został uznany w 1994 roku za pomnik przyrody, jako jeden z kilku pomników przyrody nieożywionej w powicie.
Swoim kształtem przypomina postać spłaszczonego słupa, lub kowadła, która lekko zwęża się w środkowej części tworząc podporę. Maczuga skalna zbudowana jest z piaskowca ciosowego oraz piaskowca skaleniowego ulokowanego pośród miększych i podatniejszych na erozję piaskowców wapnistych, wieku kredowego, a jej wysokość to około 8 metrów. Wraz z upływem tysięcy lat wietrzenia miększe piaskowce odsłoniły twardszą skałę, która uległa uformowaniu do obecnych kształtów. Podatności na wietrzenia są widoczne wzdłuż równoległych spękań oraz w postaci wyżłobień powstałych poprzez wodę spływającą z górnej powierzchni skały. Widoczna jest też pusta przestrzeń w skałach, która przechodzi przez maczugę na wylot.
Ten wspaniały pomnik przyrody ulokowany jest przy lokalnej drodze we wsi Gorzeszów. Jest bardzo dobrze widoczna ponieważ znajduje się na otwartej przestrzeni otoczona polami uprawnymi. Oprócz niej nie występują tu już żadne formacje skalne i stoi ona całkiem samotna. Brak sąsiadujących drzew oraz domostw sprawie, że widoczna jest naprawdę doskonale i trudno było by ją nie zauważyć. Tuż przed nią znajduje się mały parking na kilka aut. Maczuga jest ogrodzona drewnianym płotkiem od pól. W swoim obrębie mieści jeszcze ławki i stoły do odpoczynku, oraz tablicę informacyjną. Na Maczudze znajduje się również wykuta tabliczka z datami 1813-1913, dla upamiętnienia setnej rocznicy Bitwy Narodów pod Lipskiem w okresie wojen napoleońskich.
Diabelska Maczuga dzięki swojemu charakterystycznemu kształtowi stała się na tyle znana, że została uwieczniona na jednym z kościelnych fresków w krzeszowskim kościele, jak również w legendzie, która głosi, że w okresie kiedy to w Krzeszowie budowano klasztor cysterski to budowla ogromnego opactwa nie spodobała się diabłu, który zamieszkiwał pobliskie tereny. Diabeł postanowił, że zniszczy budowlę i wymyślił zrzucić nań wielki głaz. Jak wiadomo musiał to zrobić nocą zanim zaczną piać koguty, gdyż o świcie tracił swoją moc. Niestety diabelski plan się nie udał bowiem głaz był na tyle ciężki, że znacznie spowalniał lot diabła. Bladym świtem koguty zaczęły piać dokładnie kiedy przelatywał nad Gorzeszowem, wtedy diabeł utracił siły i upuścił głaz w miejscu, gdzie stoi do tej pory, jako samotna skała porzucona przez diabła na środku pola.
W okolicy znajdują się też inne atrakcje a mianowicie rezerwat przyrody „Głazy Krasnoludów” jak również „Stół Sądowy” w Kochanowie i Jaskinie Kochanowskie, a przy drodze możemy napotkać kamienne „Pokutniki” czyli krzyże kamienne, jak również kompleks pocysterski w Krzeszowie. Atrakcje te są opisane na kolejnych kartach Naszej strony, do odwiedzenia których serdecznie zachęcamy. Sama wieś Gorzeszów jest wspaniałym miejscem na odpoczynek od miejskiego zgiełku i pośpiechu. Tutaj zatrzymaliśmy się na nocleg w gospodarstwie Ekokrasnoludki, którego to właściciel jest „Najlepszym Hodowcą Owiec”. Miłe otoczenie z mnóstwem zwierząt, cisza, spokój oraz wiejskie odgłosy i cudowny śpiew ptaków sprawił, że odpoczynek był bardzo przyjemny a sam pobyt będziemy bardzo miło wspominać.