Góra Czupel
Wysokość:
Pasmo:
Nasza Trasa:
934 m n.p.m.
Beskid Mały
Przełęcz Przegibek w Beskidzie Małym - niebieski szlak - Pod Sokołówką - Sokołówka - Pod Magurką - szlak czerwony - Magurka - Schronisko PTTK na Magurce - szlak niebieski - Smocza Jama, odejście szlaku - szlak niebieski - Czupel - Smocza Jama - Schronisko PTTK na Magurce - Magurka - Pod Magurką - Sokołówka - Pod Sokołówką - Przełęcz Przegibek w Beskidzie Małym
Trasa - wejście czarnym szlakiem z Wilkowic a następnie zejściem zielonym do Wilkowic opisana jest poniżej, w dalszej części strony
Czupel jest to najwyższy szczyt Beskidu Małego znajdujący się w jego zachodniej części. Góra ta zaliczana jest do Korony Gór Polski oraz Diademu Polskich Gór. W lasach przeważa buk oraz świerk a gdzieniegdzie brzozy a nawet nasadzone młode sosny.
Naszą podróż na szczyt rozpoczynamy z Przełęczy Przegibek (663 m n.p.m.), tu pozostawiamy samochód na bezpłatnym parkingu i łapiemy niebieski szlak, którym podążamy do Schroniska PTTK na Magurce.
Całe przejście powinno zająć około godzinę. Szlak niebieski jest bardzo łagodnym szlakiem i nie sprawia większych problemów. Dochodzimy do Magurki (909 m n.p.m ) tutaj łączy się kilka szlaków: czerwony, niebieski, zielony, żółty i czarny. Znajduje się tu kilka ławek, na których można odpocząć. Z tego miejsca dzieli Nas już tylko 15 min do Schroniska PTTK na Magurce Wilkowickiej.
W schronisku znajdziemy pieczątki, które możemy wbić do książeczki Korony Gór Polski, książeczki Diademu Polskich Gór lub po prostu na kartkę, na pamiątkę zdobycia tego szczytu.
Po odejściu od schroniska w stronę szczytu, po prawej stronie mamy bardzo malowniczą polanę z pięknym widokiem. Sam szczyt jest zalesiony młodym drzewostanem przez który już nic nie zobaczymy. Wracamy tym samym szlakiem na parking przy którym funkcjonuje bufet Gawra gdzie można się posilić.
Galeria
Nasza trasa
Nasza Trasa:
Wilkowice - czarny szlak - Chatka na Rogaczu - Rogacz - Pod Magurką - Schronisko PTTK Na Magurce - Smocza Jama, odejście szlaku - Czupel - Schronisko PTTK Na Magurce - zielony szlak - Wilkowice
Kolejny raz na Czupel wybraliśmy się od strony Wilkowic, gdzie pozostawiliśmy nasz samochód na parkingu przy kościele. Na szczyt wchodziliśmy czarnym szlakiem, tzw. szlakiem harnasia Rogacza, a więc w tym celu udajemy się na ulicę Malinową a po dotarciu do tej ulicy kierujemy się już w stronę lasu. Szlak czarny został otwarty w 2010 roku. Po minięciu ostatniego domostwa wkraczamy w gęsty las bukowo-brzozowy. Ten fragment trasy okazał się najbardziej wymagający podczas całej wyprawy. Następnie dochodzimy do rozwidlenia szlaków, które znajduje się przy szerokiej, utwardzonej drodze leśnej. W tym miejscu do Naszego szlaku czarnego dołączył szlak czerwony. My kierujemy się prosto w kierunku Chatki na Rogaczu, położonej na polanie Skleniec na wysokości około 685 m n.p.m.
Kiedyś ta urokliwa chatka pełniła funkcję studenckiego schroniska turystycznego o nazwie „Rogacz”, a obecnie stanowi prywatne górskie schronisko. Pierwotnie budynek pełnił rolę gajówki należącej do dóbr barona Adolfa von Klobusa. Schronisko zostało założone w latach 60-tych XX wieku dzięki staraniom Akademickiego Klubu Turystycznego „Gronie” z Katowic. W okresie od 1977 do 1982 roku opiekę nad nim sprawowało Studenckie Koło Przewodników Beskidzkich z Katowic, co zaowocowało jego rozbudową. Później prowadzenie przejęło Stowarzyszenie Miłośników SST „Na Rogaczu”. Chatka jest otwarta dla gości podczas wakacji, ferii, w weekendy oraz po wcześniejszej rezerwacji. Obok schroniska istnieje możliwość rozbicia namiotu, a niedaleko znajduje się również sklepik.
Z tego miejsca rozpościera się wspaniałą panorama Beskidu Śląskiego, z charakterystyczną sylwetką Skrzycznego i miasta Bielsko-Biała. Następnie skierowaliśmy nasze kroki w stronę szczytu Rogacza, podążając czarno-czerwonym szlakiem. Doszliśmy do kolejnego rozwidlenia szlaków, gdzie do naszego szlaku dołączył szlak żółty, prowadząc Nas na wierzchołek Rogacza, który unosi się na wysokość 828 m n.p.m. Choć otaczające go tereny są zalesione, wokół znajdują się polany, z których rozciągają się wspaniałe widoki. Jeszcze przed rozwidleniem szlaków w kierunku schroniska PTTK i szczytu Czupel, mijamy gospodarstwa i punkt widokowy, który jest wyjątkowo popularnym miejscem w pogodne dni. Docieramy w końcu do Chatki na Magurce, gdzie możemy napić się czegoś ciepłego i zakupić pamiątki. Następnie kierujemy nasze kroki w stronę szczytu Czupel.
Niebieski szlak prowadzi granią prawie równym trenem przez las. Na rozstaju ścieżek, czarny szlak odbija w prawo do Wilkowic; wrócimy na niego w drodze powrotnej, gdyż przy nim znajduje się jaskinia Smocza Jama. My kontynuujemy Naszą wędrówkę niebieskim szlakiem, mijając ogrodzoną część polany, gdzie znajdują się pozostałości po nieistniejącym Schronisku turystycznym „Widok na Tatry”. Obecnie widać jedynie pozostałości po fundamentach tego schroniska. Kilka metrów dalej na skraju polany znowu zobaczymy piękną panoramę, tym razem Babiej Góry, Tatr, Pilska, Romanki, a dalej słowacki Wielki Rozsutec w Małej Fatrze. Wracamy na szlak, obniżamy się nieco na szerokie, odkryte siodło w grani, skąd widać już zalesiony szczyt Czupel.
Czupel jest częścią Grupy Magurki Wilkowickiej i jako najwyższy szczyt Beskidu Małego wchodzi w skład Korony Gór Polski. Masyw jest gęsto porośnięty lasem, głównie bukami i świerkami. Na szczycie znajdują się ławki, a obok nich tabliczka z pieczątką. Po krótkim odpoczynku powracamy tym samym niebieskim szlakiem do rozwidlenia z czarnym. Następnie skręcamy na szlak czarny, który prowadzi nas do Jaskini Wietrznej Dziury, znanej także jako Smocza Jama, położonej około 800 metrów od schroniska. Od 1993 roku jest ona uznana za pomnik przyrody nieożywionej. Jaskinia skrywa wąski, 20-metrowy korytarz między skałami, stanowiący typowy przykład jaskini pseudokrasowej typu szczelinowego. Niestety, aby wejść do jej wnętrza, konieczne jest pokonanie ciasnego wejścia, co wymaga odpowiedniego ubrania.
Po zrobieniu kilku zdjęć wracamy na szlak niebieski, którym dochodzimy do Schroniska PTTK na Magurce. Tuż za schroniskiem skręcamy w lewo na szlak zielony, którym wracamy do Wilkowic, aby zrobić pętlę i nie powtarzać tej samej trasy. Szlak prowadzi wąską leśną ścieżką i nie oferuje widoków. Przecina się z drogą dojazdową do schroniska, którą musimy kilkakrotnie przechodzić. Szlak może być stromy w niektórych miejscach, więc trzeba zachować ostrożność. Na trasie napotykamy Kapliczkę zbudowaną z kamienia, przy której biegnie także droga krzyżowa. Szlakiem tym dochodzimy do Przełęczy Kołaczek, gdzie spotykają się różne szlaki górskie. Z Przełęczy ponownie rozpościera się wspaniały widok na Skrzyczne.
Wędrówka na Czupel to nie tylko podróż przez urokliwe tereny górskie, ale także okazja do podziwiania przyrody Beskidu Małego i relaksu wśród pięknych krajobrazów. Zachęcamy więc Wszystkich do odwiedzenia tego urokliwego miejsca.