Czarny Staw Pod Rysami

Wysokość:

Pasmo:

Nasza trasa:

1583 m n.p.m.
Tatry
Palenica Białczańska - Wodogrzmoty Mickiewicza - Schronisko PTTK przy Morskim Oku - Czarny Staw pod Rysami - Schronisko PTTK przy Morskim Oku - Wodogrzmoty Mickiewicza - Palenica Białczańska

Czarny Staw pod Rysami znany jest również jako Czarny Staw nad Morskim Okiem, jest to tatrzańskie jezioro najdalej wysunięte na południe w Polsce. Położone jest w kotle polodowcowym w Dolinie Rybiego Potoku. Dotrzeć nad Czarny Staw pod Rysami można w prosty sposób, kierujemy się na Palenicę i pozostawiamy samochód na parkingu lub udajemy się innym transportem do tego miejsca. Następnie kierujemy się czerwonym szlakiem na Morskie Oko. Trasa jest długa i monotonna jednak nie jest wymagająca ponieważ do Morskiego Oka prowadzi szeroki asfalt. Czas marszu do schroniska PTTK na Morskim Oku to około 2 godziny.

Czarny Staw pod Rysami

Po drodze mijamy Wodogrzmoty Mickiewicza jak również dwa schroniska PTTK w Morskim Oku. To dobry moment na odpoczynek ponieważ szlak do czarnego Stawu pod Rysami jest krótki ale jednocześnie jest męczący ponieważ jest dość stromy. Ruszając ze schroniska nad Morskim Okiem  ruszamy w kierunku tafli Morskiego Oka aby następnie odbić w lewa stronę i szlakiem czerwonym udać się do Naszego celu. Czas przejścia od Morskiego Oka do Czarnego Stawu zajmie około godzinę. Możemy również udać się prawą stroną Morskiego Oka jednak będzie nieco dłużej. Zawsze tą dłuższą opcję można zostawić na drogę powrotną.

Czarny Staw pod Rysami

Kierując się w górę do Czarnego Stawu po drodze będziemy mijać wodospad Czarnostawiańską Siklawicę. Ten dość spory wodospad będziemy mogli też obserwować z góry. Szlak nie jest długi ale tak jak wcześniej było opisane jest dość spory i wyczerpujący. Po dotarciu do celu jest sporo miejsca na płaskich kamieniach do odpoczynku. Swoją nazwę jezioro to zawdzięcza poprzez swoją ciemną, prawie czarną barwę wody, spowodowaną przez sinice które w nim występują, jak również przez cienie rzucane przez szczyty. Kształtem zbliżone do koła jezioro położone jest na wysokości 1583 m n.p.m., czyli 188 metrów wyżej niż lustro Morskiego Oka. Powierzchnia Czarnego Stawu wynosi około 20,64 hektara a głębokość maksymalna – 76,4 metra.

Czarny Staw pod Rysami - szlak

Bezpośrednio nad jeziorem wznoszą się ściany Kazalnicy a kocioł Czarnego Stawu otoczona jest granią Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego przez Wołowy Grzbiet, Rysy, Niżnie Rysy i Żabią Grań z Żabim Szczytem Wyżnim, Żabim Mnichem aż po Owcze Turniczki. Czarny Staw pod Rysami jest zamknięty mocno wygładzonym  progiem skalnym, utworzonym przez działanie lodowca. Przez wspomniany próg skalny wypływają niewielkimi kaskadami wody Czarnego Stawu, tworząc wodospad nazywany Czarnostawiańską Siklawą i zasilają Morskie Oko. W zachodniej stronie tego stawu postawiono żelazny krzyż na pamiątkę przybycia w to miejsce Grzegorza Zieglera, biskupa tynieckiego i tarnowskiego. Krzyż ten, został odlany z tatrzańskiego żelaza w zakopiańskich Kuźnicach i ustawiono go w 1836 roku staraniem ówczesnego proboszcza z Poronina.

Czarny Staw pod Rysami

Początkowo krzyż ten znajdował się nad brzegiem Morskiego Oka i dopiero w roku 1836 przeniesiony został nad Czarny Staw. Jezioro to zamarza przeważnie w październiku lub listopadzie a lód na nim utrzymuje się do maja a czasami nawet do lipca. Latem temperatura wody mieści się w granicach 7–11,5 °C. Jezioro to wielokrotnie próbowano zarybiać ale  surowe warunki życiowe i przede wszystkim brak pożywienia uniemożliwiają pstrągom życie. Nad brzegami zacienionymi potężnymi ścianami grani głównej panuje chłód nawet w czasie największych letnich temperatur. Na brzegu jeziora, występuje interesująca flora można tu spotkać szereg rzadkich roślin.

Czarny Staw pod Rysami

Przy Czarnym Stawie pod Rysami natkniemy się na rozwidlenie szlaków można zatem udać się na Rysy i trasa ta zajmie około 4 godziny, inną opcją jest również wejście  szlakiem zielonym znad Czarnego Stawu na Kazalnicę i Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem. Dla mniej wprawionych turystów jeszcze jest powrót tą samą drogą. Polecamy udać się nad Czarny Staw pod Rysami jest tu znacznie mniej turystów niż nad Morskim Okiem można więc w spokoju podziwiać majestat naszych gór. Jest bardzo dużo pięknych miejsc w Polskich Tatrach do których z pewnością można zaliczyć Czarny Staw pod Rysami.

Galeria

Videoteka

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022