Czarny Staw Gąsienicowy

Wysokość:

Pasmo:

Nasza trasa:

1620 m n.p.m.
Tatry
Kuźnice - Odejście na Nosalową Przełęcz - Przełęcz między Kopami (Karczmisko) - Betlejemka - Pod Murowańcem - Czarny Staw Gąsienicowy - Pod Murowańcem - Schronisko PTTK Murowaniec - Przełęcz między Kopami (karczmisko) - Odejście na Nosalową Przełęcz - Kuźnice

Czarny Staw Gąsienicowy jest jeziorem polodowcowym z grupy Gąsienicowych Stawów w Tatrach Wysokich. Jest położony na wysokości 1624 m n.p.m. w Kotle Czarnego Stawu i jest piątym pod względem powierzchni jeziorem tatrzańskim a zarazem największym jeziorem Doliny Gąsienicowej.

Czarny Staw Gąsienicowy

Swoją nazwę zawdzięcza ciemnogranatowemu odcieniowi wody a nawet czarnemu. Wiąże się to z sinicami pokrywającymi głazy znajdujące się na brzegach jeziora. Jezioro ma kształt owalny, woda jest przezroczysta a głębokość wynosi 12 metrów.  Czarny Staw  Gąsienicowy pokrywa się lodem zazwyczaj w październiku i listopadzie, topnieć zaczyna od maja do lipca.

Czarny Staw Gąsienicowy

Z jeziora wypływa Czarny Potok Gąsienicowy. Na jeziorze, nieopodal północno-wschodniego brzegu, zaobserwować można niewielką wysepkę, którą porasta kosodrzewina. Na tej niewielkiej wysepce w 1909 roku w planach było  zbudowanie mauzoleum Juliusza Słowackiego, lecz w wyniku protestów działaczy ochrony przyrody odstąpiono od tego pomysłu. W 1881roku Czarny Staw został sztucznie zarybiony dwoma gatunkami pstrąga.

Czarny Staw Gąsienicowy

Obok Czarnego Stawu Gąsienicowego prowadzi kilka szlaków. Nad jego zachodnim brzegiem wznoszą się ściany Kościelca, ale dotrzeć możemy tu również z Kasprowego Wierchu, jak również z Hali Gąsienicowej niebieskim szlakiem. Prowadzi tędy również żółty szlak na Skrajny Granat oraz Czarny szlak na Kościelec. Jako ciekawostkę można dodać , że w latach 1884–1920 działało nad brzegiem Czarnego Stawu Gąsienicowego prywatne, dwuizbowe schronisko, które niestety uległo spaleniu w 1920 roku.

Czarny Staw Gąsienicowy

Najprzyjemniejszym szlakiem i zarazem najłatwiejszym do przebycia będzie dojście niebieskim szlakiem z Hali Gąsienicowej. Szlak na Halę Gąsienicową został opisany na innej karcie Naszej strony. Czas przejścia ze schroniska w Murowańcu na Halę Gąsienicową niebieskim szlakiem zajmuje około 30 minut a więc idzie się dość krótkim i bardzo łatwym szlakiem. Jezioro to jest niezwykle malownicze o każdej porze roku, zimą jednak jest pokryte lodem.

Czarny Staw Gąsienicowy

Jeśli w planach mieliście się udać tylko na Halę Gąsienicową to polecamy odwiedzić również i ten staw, gdyż jest stosunkowo blisko. Pięknie wygląda ze szlaku wspinającego się na Karb jak również ze szlaku na Zmarzły Staw. Nie zawsze kolor jego wody jest ciemny bywa że mieni się w promieniach słońca na kolor intensywnie szafirowy a niekiedy wręcz na jasnozielony. Nad jego brzegami znajdziemy bogatą roślinność górską jak również ciekawskie kaczki. Czarny Staw Gąsienicowy to doskonałe miejsce na wyciszenie i na poobcowanie z naturą.

Galeria

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022