Pomnik Przyrody Chybotek

Lokalizacja:

Województwo:

Szklarska Poręba
Dolnośląskie

Chybotek to pomnik przyrody nieożywionej, znajdujący się na pograniczu Szklarskiej Poręby Średniej i Dolnej, na południowo-wschodnich zboczach Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich. Chybotek jest to granitowa grupa skalna położona na wysokości 565 m n.p.m.  a głaz najwyżej położony o średnicy około 4 metrów daje się rozkołysać. Ze względu na swój kształt do 1945 roku zwany był Misą cukru. Nie jest trudno do niego trafić jeśli wybieramy się na Wodospad Szklarki.

Pomnik Przyrody Chybotek

Auto pozostawiamy na bezpłatnym parkingu przy drodze pomiędzy miejscowością Szklarska Poręba oraz Piechowice. Znajduje się tu kilkadziesiąt miejsc dla samochodów osobowych oraz kilka dla autobusów. Są tu również przystanki autobusowe więc możemy tu dojechać od strony Jeleniej Góry/Piechowic, jak i Szklarskiej Poręby. W tym miejscu funkcjonuje wiele stoisk z pamiątkami związanymi nie tylko z tą okolicą. Szlak na Chybotek rozpoczyna się przy głównym parkingu, z którego większość turystów udaje się na Wodospad Szklarki. Wejście na trasę jest słabo oznakowane i znajduje się po drugiej stronie drogi krajowej nr 3. Więc jeśli wybieracie się do Wodospadu Szklarki to po drugiej stronie drogi jest szlak do skałki ,,Chybotek”. Prowadzi do niego szlak czarny, przez las ścieżką lekko pnącą się pod górę, która nie stanowi większego problemu do pokonania.

Pomnik Przyrody Chybotek

Po przejściu około 300 metrów docieramy do pierwszego rozwidlenia i skręcamy w lewo. Następnie po przejściu około 200 metrów dochodzimy do drugiego rozwidlenia, i kierujemy się na szlak niebieski. Skręcając w lewo możemy udać się na Złoty Widok, który to opiszemy na innej karcie Naszej strony. Udajemy się więc w prawo prosto na Chybotek. Cała trasa przebiega głównie przez las świerkowy z domieszką buka i brzozy. Warto wybrać się tu na spacer, aby zobaczyć jedną z bardzo ciekawych górskich atrakcji. Najwyżej położony siedmiokątny kamień o średnicy około czterech metrów wsparty jest jedynie w dwóch miejscach. Przy nakładzie sił własnych daje się on rozkołysać i stąd jego nazwa „Chybotek”. Są jednak określone warunki aby rozkołysać ten głaz skalny – mianowicie musi być dodatnia temperatura. Obok są tez inne mniejsze skałki, podobnie poukładane, które tworzą bardzo ciekawy widok.

Pomnik Przyrody Chybotek

Ponieważ Chybotek leży w Górach Izerskich na Szlaku Walońskim więc jedna z walońskich legend głosi, że pod głazem ukryte jest wejście do podziemnego skarbca, a skała blokowała wejście do podziemnej jaskini, w której znajdował się ukryty skarbiec. Chybotek miał duże znaczenie dla poszukiwaczy minerałów i kamieni szlachetnych, uważany był bowiem za miejsce przy którym Walończycy odprawiali swoje obrzędy przed wyruszeniem na wyprawy. Historia Chybotka powiązana jest również z podaniami na temat postaci Ducha Gór, który posiadał we władaniu całe Karkonosze. W niedalekiej odległości od Chybotka znajduje się sporych rozmiarów płyta granitowa, która ma być miejscem pochówku legendarnego Ducha Gór, zwanego również Liczyrzepą. Trasa do Chybotka nie jest wymagająca więc polecamy wybrać się na spacer z dziećmi i rodziną, bo naprawdę warto odwiedzić ten pomnik przyrody.

Galeria

Lokalizacja

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022