Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żłobku

Lokalizacja:

Wojewóztwo:

Miejscowość Żłobek
Podkarpackie

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żłobku to dawna filialna cerkiew greckokatolicka, wzniesiona w 1830 roku we wsi Żłobek. Cerkiew ta  położona jest tuż przy szosie i trudno ją przeoczyć. Jadąc drogą nr 896 z Ustrzyk Dolnych w kierunku Lutowisk, po około 16,5 kilometra po lewej stronie drogi zobaczymy świątynię. Jest to druga cerkiew na tym terenie, poprzednia stała około 300 metrów dalej. Poprzedniczka obecnej świątyni istniała w wzmiankach od 1782 roku, jednak rozebrano ją przed 1830 rokiem. Znajdowała się w środkowej części wsi, na cyplu pomiędzy potokami – w miejscu tym postawiono w 1914 roku upamiętniający świątynię krzyż żeliwny.

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żłobku

Od 1977 roku cerkiew pełni funkcję rzymskokatolickiego kościoła filialnego pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czarnej. Stojąca do dziś cerkiew w Żłobku zbudowana została w roku 1830. Jest to budowla drewniana, której dachy w całości są kryte gontem, dwuspadowe. Całość również jest obita gontem, to budowla dwudzielna o konstrukcji zrębowej, wybudowana na planie prostokąta. Posiada szerszą nawę z małym  przedsionkiem o konstrukcji słupowej oraz prezbiterium z zakrystią. Stylem nawiązuje do świątyń budowanych za rządów austriackich, tego typu wpływy można spotkać również w cerkwiach w pobliskim Rabem oraz Czarnej. Efektem tego jest mocno uproszczona, latynizująca architektura cerkwi.

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żłobku

Obiekt cerkiewny w Żłobku jest włączony do podkarpackiego Szlaku Architektury Drewnianej. Cerkiew w Żłobku powstała w 1830 roku w miejscu, stojącej niegdyś 300 metrów, poprzedniej cerkwi.  Obecnie w  miejscu pierwszej cerkwi stoi żeliwny krzyż z 1914 roku. W obecnej cerkwi zobaczyć  można ciekawy feretron z kopią obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej oraz figurami św. Wojciecha i św. Stanisława. Od roku 1951 cerkiew stała opuszczona, ponieważ trwały przesiedlenia miejscowej ludności w tym to czasie zniknęło z niej ruchome wyposażenie.  Opustoszałą  cerkiew wkrótce zamieniono w magazyn szyszek aż do roku 1976. Obok cerkwi stała drewniana dzwonnica parawanowa kryta gontowym daszkiem. Rozebrano ją po 1951 roku, zastępując współczesną dzwonnicą szkieletową z niewielkim dzwonem. W roku 1977 cerkiew w Żłobku została przejęta przez kościół rzymskokatolicki.

Cerkiew Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Żłobku

W trakcie prac adaptacyjnych usunięto ramę ikonostasu, a oryginalny, zdewastowany ołtarz zastąpiono ołtarzem przeniesionym z cerkwi w Lutowiskach. Po zakończeniu prac remontowych w roku 1979 służy do dziś jako kościół, a msze odbywają się o godzinie 10. W świątyni nie zachowały się elementy pierwotnego wyposażenia ale Muzeum Zamku w Łańcucie posiada w swoich zbiorach cztery XIX-wieczne chorągwie procesyjne, lichtarze oraz ikonę Matki Boskiej Bogurodzicy z XIX wieku z tutejszej cerkwi. Będąc w Bieszczadach warto zatrzymać się w tym miejscu a przy odrobinie szczęścia można wejść do środka świątyni.

Galeria

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022