Cerkiew Prawosławna w Męcinie Wielkiej

Lokalizacja:

Województwo:

Męcina Wielka
Małopolskie

Podczas Naszych podróży trafiliśmy do miejscowości Męcina Wielka, gdzie naszą uwagę przyciągnęła drewniana cerkiew. Parafia prawosławna w Męcinie Wielkiej została założona już w 1546 roku, a we wsi istniała już cerkiew, choć nie zachowały się informacje o jej wyglądzie. Obecny budynek cerkiewny został wzniesiony w 1807 roku z miękkiego drewna i przeszedł remonty w latach 1900-1903. Podczas I wojny światowej, w 1915 roku, miała tu miejsce krwawa bitwa pomiędzy wojskami rosyjskimi a austriackimi, obejmująca również wieś i cerkiew, która uległa zniszczeniu. Świadectwem tych walk są trzy cmentarze wojenne na terenie parafii.

Cerkiew Prawosławna w Męcinie Wielkiej

Dzięki zaangażowaniu i zbiórce środków przez mieszkańców Męciny Wielkiej, Wapiennego i Pstrążnego, zniszczona świątynia została gruntownie wyremontowana w 1930 roku. Wnętrze cerkwi zdobi polichromia architektoniczno-ornamentalno-figuralna z 1930 roku, wykonana przez Ilię Decyka z Sambora. Cerkiew w Męcinie Wielkiej to drewniana budowla zrębowa o trójdzielnej strukturze, przypominająca kościoły rzymskokatolickie. Budynek jest orientowany, a nad przedsionkiem wznosi się masywna wieża o konstrukcji słupowo-ramowej z zachatą po bokach i pseudoizbicą oraz kruchtą od strony zachodniej. Przed remontem w latach 1984-1986 wieża była zwieńczona kopułą, którą zastąpiono drewnianą pseudolatarnią, przywracając tym samym wygląd cerkwi zachodniołemkowskiej.

Cerkiew Prawosławna w Męcinie Wielkiej

Po Akcji „Wisła” w 1951 roku, cerkiew przeszła w ręce parafii rzymskokatolickiej i obecnie funkcjonuje jako kościół pw. Matki Bożej Królowej Polski. We wnętrzu cerkwi znajduje się ikonostas z przełomu XIX i XX wieku, który po przekształceniu cerkwi w kościół został przesunięty pod ścianę prezbiterium, a w 2012 roku został zdemontowany i poddany konserwacji. Na ścianach świątyni znajdują się także starsze ikony z XVIII wieku, nazywane prazdnikami, przedstawiające 12 wielkich świąt Kościołów tradycji bizantyjskiej. Na uwagę zasługuje również wizerunek św. Andrzeja.

Cerkiew Prawosławna w Męcinie Wielkiej

Całość prezentuje się niezwykle okazale i zachwyca swoim pięknem. Naszą uwagę przyciągnął również duży napis znajdujący się nad wejściem do nawy głównej. Dla większości przyjezdnych będzie on niezrozumiały, jednak wystarczy obejrzeć się za siebie, ponieważ po przeciwnej stronie znajduje się tłumaczenie w języku polskim. Nieopodal wejścia znajduje się dzwonnica wybudowana w 1996 roku, w której znajdują się trzy dzwony. Od 1991 roku opiekę nad tym wspaniałym zabytkiem architektury drewnianej sprawuje ks. Jan Adamczyk, który pieczołowicie dba o świątynię.

Cerkiew Prawosławna w Męcinie Wielkiej

Polska skrywa w sobie wiele ciekawych miejsc, zabytków i prawdziwych perełek. Warto czasem zatrzymać się na chwilę i zapoznać z naszą historią. Gorąco polecamy udać się w to miejsce – choć mało znane, robi ogromne wrażenie i pozostawia trwały ślad w naszej pamięci.

Galeria

Galeria

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022