Góra Biskupia Kopa

Wysokość:

Pasmo:

Nasza Trasa:

889 m n.p.m.

Góry Opawskie

Jarnołtówek - czerwony szlak - Bolkówka - Pod Biskupią Kopą - Biskupia Kopa - Granica Biskupia Kopa Jarnołtówek - Biskupia Kopa - Pod Biskupią Kopą - Górski Dom Turysty Pod Biskupią Kopą - Bolkówka - Jarnołtówek

Biskupia Kopa inaczej z języka czeskiego Biskupska Kupa jest to najwyższy szczyt w Górach Opawskich w Sudetach Wschodnich. Zaznaczyć jednak trzeba że po polskiej stronie. Wznosi się na wysokość 889 m n.p.m. i leży na granicy polsko-czeskiej. Polska nazwa w postaci Biskupiej Kopy została zapisana w roku 1949. Biskupia Kopa należy do Korony Gór Polski, Diademu Polskich Gór, Korony Sudetów oraz Korony Parku Krajobrazowego Gór Opawskich. Jest najwyżej położonym punktem województwa opolskiego. Teoria jakoby na Biskupiej Kopie znajdowało się miejsce kultu dawnych Słowian nie została nigdzie potwierdzona. Na stokach Biskupiej Kopy znajdował się jednak zamek będący jednocześnie strażnicą. Niestety dzisiaj można jedynie odnaleźć fragmenty fundamentów budowli.

Biskupia Kopa, szlak

Biskupia Kopa zbudowana jest z dewońskich fillitów – jest to drobnoziarnisty łupek krystaliczny należący do skał metamorficznych. Zwykle bywa koloru szarego lub szarozielonego. W jego skład głównie wchodzi kwarc oraz serycyt. Występuje tu charakterystyczna podzielność na cienkie płytki czyli łupkowatość, z widocznymi warstewkami mikowo-chlorytowymi oraz kwarcowymi. W słońcu pięknie się mienią. Warstewki te często są powyginane w mikrofałdy. W Polsce fillity występują przede wszystkim w Sudetach, oraz w północno wschodniej Polsce.

Naszą trasę rozpoczynamy od miejscowości Jarnołtówek. Auto pozostawiamy na  darmowym parkingu tuż przy asfaltowej drodze a następnie wchodzimy na czerwony szlak. Po 10 minutach mijamy szczyt Bolkówka (400 m n.p.m.). Z tego miejsca szlakowskaz pokazuje nam 1 godzinę i 40minut marszu na szczyt Biskupia Kopa. Wąski szlak prowadzi przez las. Im wyżej jesteśmy tym więcej prześwitów napotykamy, z których już można zobaczyć okolice. Na niewielkiej polance znajduje się ławka gdzie można spocząć a dalej szlak prowadzi przez młody las głównie liściasty w którym dominuje brzoza. Dochodzimy do szczytu Grzebień (768 m n.p.m.) i w tym miejscu znajdujemy się w połowie drogi na Biskupią Kopę. Po lewej stronie napotykamy na spory murek z ułożonych płaskich kamieni.

Biskupia Kopa, widok na wieżę widokową

Następny punkt  Naszej trasy – Nad Grzebieniem (775 m n.p.m.), tu już jest co podziwiać, przestrzeń zrobiła się otwarta. Z tego miejsca mamy już tylko 200 metrów do schroniska ale zostawiamy je na drogę powrotną. Idziemy dalej czerwonym szlakiem, który jest już szeroki i można spotkać więcej turystów. Na szczycie znajduje się kamienna wieża widokowa, która liczy sobie 18 metrów, zbudowana została w 1898 roku. Nazwana została imieniem cesarza Austro-Węgier, Franciszka Józefa, który w latach 1848 – 1916 był cesarzem Austrii i królem Węgier, królem Czech i królem Chorwacji natomiast w latach 1848 – 1866 Prezydentem Związku Niemieckiego. Do wejścia na wieżę trzeba zakupić bilety. Płaci się koronami lub kartą płatniczą, wieża bowiem znajduje się już po czeskiej stronie granicy. Obok kasy znajduje się również pieczątka a w kasie biletowej możemy zakupić  pamiątki. Na kamienną wieżę prowadzą drewniane schody. Na samej górze wieży bardzo wieje, ale widoki są wspaniałe. U podstawy wieży znajduje się słupek pomiarowy wskazujący wysokość (889,62 m n.p.m.). Na szczycie oprócz wieży widokowej znajduje się jeszcze sklepik z pamiątkami a także budka z czeskim piwem. Można też odpocząć na miejscu do tego wyznaczonym z ławkami i stolikami, znajduje się tu również przygotowane palenisko. Idąc na czeską stronę szlaku dochodzimy do punktu Krzyż Pojednania (875 m n.p.m.). Nieopodal szczytu stoi wysoki drewniany krzyż postawiony w 2005 roku, który ma symbolizować pojednanie trzech narodów Polski, Czech oraz Niemiec. U podstawy Krzyża znajduje się sentencja Jana Pawła II:

,,W górach zawsze byliśmy wolni”

Wracamy w stronę wieży, po prawej stronie mijamy kamienny krzyż który został postawiony w 1925 roku przez rodzinę Rudolf.

Biskupia Kopa, widok z wieży widokowej

Swoje kroki kierujemy w drogę powrotną tym samym szlakiem którym tu wchodziliśmy, nieco zbaczając z kursu do schroniska Pod Biskupią Kopą. Pierwsze schronisko turystyczne na Biskupiej Kopie powstało w 1893 roku, którego właścicielami była rodzina Rudolf z Petrovic. Nosiło nazwę od nazwiska właściciela ,,Rudolfsheim”, zostało ono jednak rozebrane w roku 1954 pod pretekstem, że znajduje się zbyt blisko granicy. Nieopodal ruin tego schroniska stoi wspomniany wcześniej krzyż rodziny Rudolf. Obecne schronisko powstało poniżej szczytu i zostało oddane do użytku w 1924 roku. Przed schroniskiem znajduje się również taras i kilka stolików gdzie można odpocząć a czasami posłuchać muzyki w wykonaniu lokalnego artysty. W obejściu schroniska znajdują się również ciekawe drewniane rzeźby o charakterze ludowym. W drodze powrotnej mamy okazję podziwiać rosnące w naturalnym środowisku piękne naparstnice.Ogólnie całą wycieczkę tym szlakiem uznajemy za udaną i gorąco polecamy, gdyż szlak nie jest zbyt wymagający.

Galeria

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022