Baranie

Wysokość:

PAsmo:

Nasza trasa:

754 m n.p.m.
Baeskid Dukielski
Olchowiec - żółty szlak - Przełęcz Beskid (Szarbowska) - Pod Baranim - Baranie - czarna ścieżka przyrodniczo-historyczna - Olchowiec

Szczyt Baranie wznosi się na wysokość 754 m n.p.m. i znajduje się w Beskidzie Niskim, w paśmie Beskidu Dukielskiego. Jest on zaliczany do Diademu Polskich Gór, Korony Beskidu Niskiego oraz Krośnieńskiej Korony Górskiej. Wędrówkę na szczyt Baranie rozpoczynamy w miejscowości Olchowiec, gdzie można zaparkować samochód na parkingu poniżej cerkwi, tuż przy początku żółtego szlaku i ścieżki historyczno-przyrodniczej. Wieś Olchowiec leży między Duklą a Nowym Żmigrodem. Po wejściu na żółty szlak, po prawej stronie mijamy cerkiew pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja z 1934 roku. Jest to greckokatolicka świątynia parafialna, opisana na innej stronie naszej witryny. Do cerkwi prowadzi urokliwy kamienny mostek.

Baranie, Olchowiec

Początkowo żółty szlak prowadzi wąską asfaltową drogą, wzdłuż której mijamy domy i działki rekreacyjne. Asfalt stopniowo przechodzi w szutrową drogę, która wchodzi do lasu. Docieramy do tablicy Magurskiego Parku Narodowego i przechodzimy przez drewniany mostek, gdzie przywitała nas piękna jaszczurka zwinka, wygrzewająca się na słońcu. Na żółtym szlaku znajdują się drewniane tabliczki z numeracją charakterystycznych miejsc. Przy tabliczce numer 5 docieramy do drewnianego mostku, który budzi dreszczyk emocji, ale udało nam się przejść bez problemów. Kontynuując wędrówkę żółtym szlakiem przez las, dochodzimy do Przełęczy Beskid na wysokości 542 m n.p.m. W tym miejscu do żółtego szlaku dołączają jeszcze szlaki niebieski i czerwony.

Baranie, Olchowiec, cerkiew pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja

Od Przełęczy Beskid szlak prowadzi przez piękny bukowy las, stając się coraz bardziej stromy i biegnąc wzdłuż granicy ze Słowacją, którą wyznaczają słupki graniczne. Docieramy do szczytu Baranie, gdzie znajduje się tablica informacyjna oraz obszerny drewniany schron. Szczyt Baranie jest całkowicie zalesiony, więc nie oferuje żadnych widoków. Do 2019 roku na szczycie znajdowała się drewniana, 17-metrowa wieża widokowa. Przy sprzyjających warunkach można było z niej podziwiać Tatry, Bieszczady oraz Połoninę Równą. Niestety, ze względu na zły stan techniczny, wieża została podcięta i przewrócona. Do dziś na szczycie można zobaczyć jej powaloną konstrukcję.

Baranie, szlak

Ze szczytu Baranie schodzimy ścieżką przyrodniczo-historyczną, aby nie wracać tą samą trasą. Ścieżka prowadzi przez las, a co jakiś czas mijamy ponumerowane tabliczki z opisami oraz ławeczki. Pod koniec naszej wędrówki, po lewej stronie, w głębokim wąwozie płynie strumień, który towarzyszy nam aż do wyjścia z lasu. W tym miejscu natrafiamy na kilka domów oraz zabytkową chyżę łemkowską, w której znajduje się prywatne muzeum zorganizowane przez Tadeusza Kiełbasińskiego.

Baranie, szlak

Aby wejść do chaty, należy wcześniej umówić się na wizytę, ponieważ muzeum jest prywatne i może być zamknięte. Nam nie udało się spotkać właściciela, ale w domu poniżej zapytaliśmy, czy któryś z gospodarzy nie posiada kluczy. Udało się i weszliśmy do środka. Chyżę łemkowską opisujemy na innej stronie Naszej witryny. Po zwiedzeniu udajemy się asfaltową drogą w stronę samochodu. Wędrówka była bardzo przyjemna i na szlaku praktycznie nie było ruchu. Polecamy ten szlak na spacer, ponieważ nie jest trudny, a odcinek od Przełęczy Beskid jest łatwy do pokonania nawet przez dzieci.

Galeria

Videoteka

Nasza trasa

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022