Korona
Gór Świętokrzyskich
Góra Altana
Wysokość:
Pasmo:
Nasza Trasa:
408 m n.p.m.
Wzgórza Niekłańsko-Bliżyńskie
Miejscowość Hucisko - szlak zielony - Altana - Miejscowość Hucisko
Trasa Rędocin - Altana - Rędocin opisana jest poniżej, w dalszej części strony
Góra Altana jest najwyższym wzniesieniem Garbu Gielniowskiego rozciągającym się na Wyżynie Kieleckiej zbudowanej z piaskowców białych, iłów szarych oraz utworów polodowcowych i zajmuje obszar ok. 515 kilometrów kwadratowych.
Naszą trasę na szczyt rozpoczynamy z miejscowości Hucisko. Samochód pozostawiamy w środku miejscowości na niewielkim parkingu, tuż przy szlaku zielonym. Całość szlaku nie stanowi problemu jest raczej bardzo łagodny mało wymagający bez stromych podejść. Zresztą nie może być inaczej, gdyż Altana to kolejna góra, której wierzchowina jest płaska i rozległa a do tego zalesiona.
Na szczycie nie znajdziemy tabliczki na drzewie informującą ze dotarliśmy do celu, jest tam jedynie kartka w koszulce foliowej, znajdziemy tam również znak pomiarowy. Dodatkowo jest tu ławka i stół bez zadaszenia gdzie można się posilić i odpocząć. Obok ujrzymy również ogrodzoną metalową wieżę przeciwpożarową. Na wieży znajduje się monitoring a do tego są zamontowane czujniki zbliżeniowe i gdy podejdziemy zbyt blisko to uruchamia się bardzo głośny alarm. Niestety nie znajdziemy tu żadnych widoków, a więc pozostaje Nam tylko upajać się ciszą i spokojem wśród drzew i odgłosów natury.
Galeria
Nasza trasa
Nasza Trasa:
Miejscowość Rędocin - szlak niebieski - Ciechostowice - szlak zielony - Altana - Ciechostowice - Miejscowość Rędocin
Tym razem na górę Altana wyruszamy z miejscowości Rędocin. Auto można pozostawić na sporej pętli znajdującej się przy głównej drodze na końcu tej miejscowości. Z tego miejsca dzieli Nas kilka kroków od wejścia na szlak niebieski, który prowadzi drogą przeciwpożarową nr 20.
Idzie się bardzo łagodnie i przyjemnie ponieważ szlak niebieski jest dość szeroki i prosty a cała trasa jest widoczna daleko naprzód. Uważać trzeba pod nogi ponieważ ciepłe dni sprzyjają wygrzewaniu się w słońcu padalców. Te beznogie jaszczurki mają śliczny miedziany kolor.
Występuje tu sporo jodły pospolitej, buka zwyczajnego, modrzewia polskiego oraz jaworu. Przy rowie obficie rosną również poziomki. Dochodząc do skrzyżowania szlaków niebieskiego i zielonego skręcamy w lewo a tym samym pozostawiamy szlak niebieski i przechodzimy na szlak zielony. Teraz prowadzi Nas typowa leśna droga od czasu do czasu musimy omijać kałuże.
Dalej idzie się bardzo przyjemnie w cieniu drzew i przy śpiewie ptaków. Szlak zielony podobnie jak szlak niebieski nie wymaga super kondycji jest bardzo łatwy i przyjemny. Można go przejść bez najmniejszych problemów z dziećmi. Szczyt góry Altana jest bardzo wypłaszczony i nie ma z niego żądnych widoków ponieważ jest zalesiony. Znajduje się tu już nowa tabliczka informująca o tym, że znajdujemy się na górze Altana oraz ławeczki, gdzie można odpocząć i się posilić.
Za masztem, dosłownie na wprost tabliczki znajdują się dwa duże pomniki przyrody ogrodzone prostym, niewysokim płotkiem. W drogę powrotną ruszamy tym samym szlakiem czyli najpierw prowadzi Nas szlak zielony a następnie niebieski. Polecamy wybrać się na Górę Altana jest to niewymagający szczyt w sam raz na niedzielny spacer.