Adršpach - skalne miasto

Miejscowość:

Państwo:

Adršpach
Czechy

Adršpach „Skalne miasto” znajduje się w Czechach, w kraju hradeckim, kilka kilometrów od polskiej granicy. „Skalne miasto” jest położone na terenie Narodowego Rezerwatu Przyrody w Adršpašskoteplickich skalach. Jest to niewielka miejscowość wypoczynkowa położona w Górach Stołowych. Skały Adrszpasko-Teplickie są największym miastem skalnym o najdzikszym charakterze w Europie Środkowej. Przez Adršpach przebiega droga lokalna oraz linia kolejowa. Okolica zbudowana jest z górnokredowych piaskowców należących do osadów wypełniających nieckę śródsudecką. Tworzą je unikalne bloki piaskowcowe powstałe podobnie jak pasmo Gór Stołowych. Te piękne skały uformowały warunki atmosferyczne, w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr.

Adrspach - skalne miasto, wejście do rezerwatu

Do Adrspachu można wygodnie dojechać również pociągiem lub autobusem. Dworzec kolejowy i przystanek autobusowy znajdują się tylko kawałek od wejścia do skalnego miasta. Na miejscu znajdują się dwa duże parkingi, na których będziecie mogli pozostawić auto. Parkingi są zamykane szlabanami a opłatę parkingową można opłacić w automatach biletowych, których jest kilka. Wejście do Skalnego Miasta znajduje się około 100 metrów od parkingu. Wstęp do Skalnego Miasta jest płatny a kasy biletowe czynne od godziny 8 rano. W kasie biletowej zostaniecie zaopatrzeni w papierową mapkę atrakcji, która podpowie wam jak poruszać się po Skalnym Mieście, chociaż szlak jest bardzo dobrze oznaczony i ciężko się pogubić. Trasa turystyczna przez miasto skalne tworzy pętlę i jest oznaczona kolorem zielonym.

Adrspach - skalne miasto, jezioro

Samo zwiedzanie Skalnego Miasta zajmuje około 3-4 godzin, jednak Nam zajęło wiele dłużej bo przepiękne formacje skalne w postaci monumentalnych ścian, wąwozów, labiryntów skalnych wież, jak również wodospadów i jeziorka aż się proszą aby je podziwiać. Trasa turystyczna jest bardzo dobrze przygotowana dla turystów, składająca się z wygodnych ścieżek, schodków z poręczami, drabin i miejscami sztucznie wybudowanych chodników i platform. Co pewien czas znajdują się ławeczki a przy nich kosze na śmieci. Skalne Miasto w Adrspach można zwiedzać cały rok. Dobrze jest wybrać się wcześniej z rana lub poza sezonami czyli wiosną lub jesienią, kiedy to ruch turystów jest mniejszy i w ten sposób łatwiej zrobić zdjęcia bez innych turystów w tle.

Adrspach - skalne miasto

Pierwsze atrakcje czekają na zaraz po minięciu kas biletowych. Jest to pięknie położone górskie jezioro Piskovna o barwie zielono-niebieskiej, wokół którego przebiega niebieski szlak turystyczny. Ścieżka wokół jeziora poprowadzi  przy samym jego brzegu, a obejście całego jeziora nie powinno zająć więcej niż 30 minut. To niewielkie jezioro z krystalicznie czystą wodą powstało w wyniku zatopienia dawnej odkrywkowej kopalni piasku. Kierując się zielonym szlakiem docieramy do jednej z ciekawszej formacji o nazwie „Dzban”, skały tworzą okno w górnej partii przez co widzimy charakterystyczny dzban z uchem. Następnie dojdziemy do jednej z najbardziej niezwykłych formacji skalnego miasta zwana „Głową Cukru”. Jest o tyle ciekawa, że szczyt skalnego słupa jest szeroki na 13 metrów, a podstawa ma tylko 3 metry i przypomina swoim wyglądem maczugę.

Adrspach - skalne miasto

Kolejną atrakcją będzie dobrze znana choćby z kilku ekranizacji „Brama Gotycka”. Miasto skalne Adrspach było scenografią wielu pełnometrażowych czeskich bajek fabularnych: „Trzeci Książę“, „Książę i Gwiazda Wieczorna“ czy „Piekło z księżniczką“. W Adrspachu kręcono także „Opowieści z Narnii“ czy „Zdarzyło się w raju“. Brama Gotycka jest częścią skalnego miasta od 1839 roku. W miejscu, gdzie znajduje się brama, znajdował się pierwotny wstęp do skał. Po przekroczeniu Bramy Gotyckiej szlak poprowadzi dalej drewnianą kładką do „Słoniowego Rynku”, gdzie skalne formacje przypominają kłaniające się słonie.

Adrspach - skalne miasto

Kolejnymi punktami będzie „Ząb”, „Diabelski Most”, „Wieża Elżbiety”, „Gromowy Kamień” jak również „Mały Wodospad”. Następnie docieramy do miejsca, gdzie na skale przy wejściu do „Wielkiego Wodospadu” stoi popiersie Johana Wolfganga Goethego. Ten wybitny poeta odwiedził Adrspach i na pamiątkę tej wizyty zarząd rezerwatu zlecił wykonanie popiersia poety, które zostało uroczyście odsłonięte w 1932 roku. Przechodząc obok popiersia mamy okazję podziwiać „ Wielki Wodospad”, gdzie woda odpływająca z jeziora spływa z wysokości 16 metrów i spada do wąwozu skalnego, sprawiając niesamowite wrażenie. Ilość wody spływająca wodospadem jest regulowana, ponieważ nad nim leży jeziorko, po którym są organizowane rejsy łódką płaskodenną.

Adrspach - skalne miasto

W zimie „Wielki Wodospad” zmienia się w niemniej urzekający „lodospad“, tworząc piękne sople zwisającego lodu. Wycieczkę można wzbogacić o rejs po jeziorze, które znajduje się powyżej, ale tylko od kwietnia do października, poza tym sezonem jest bardzo niski stan wody. Następnie udamy się na „Małą Panoramę” gdzie znajduje się tarasik widokowy, z którego możemy podziwiać rozciągające się skały. Następnie wąskimi przejściami docieramy do najwyższej i jednocześnie jednej z najsłynniejszej formy skalnej jaką są „ Kochankowie”. Skała ta osiąga wysokość 81,4 metrów. Następnym punktem będzie  „Kaplica ofiar gór”. Kapliczkę usytuowano w niszy skalnej na której umieszczone są tablice pamiątkowe osób zmarłych tragicznie w górach.

Adrspach - skalne miasto

Kolejną atrakcją jest punkt widokowy na „Starostę i Starościnę”, gdzie dumnie stoją naprzeciw siebie. Wśród wielu atrakcji  jeszcze czeka Nas przejście „Mysią Dziurą”. Przejście to jest najciaśniejsze, jest szerokie jedynie na 50cm, co dla niektórych turystów może stanowić mały problem. Końcowy odcinek zielonego szlaku prowadzi na piękną zieloną polanę tuż przy granicy Skalnego Miasta. Rozciąga się z tego miejsca piękny widok na potężne skały. Znajduje się tu również mała wiata turystyczna. Z tego miejsca można wrócić na parking zewnętrzną ścieżką lub wrócić do Skalnego Miasta w okolicę „Głowy  Cukru”, jeszcze raz przejść obok „Dzbana”, przejść obok jeziorka i wyjść przez kasy biletowe na parking lub do stacji kolejowej. W okolicy kas znajdują się liczne punkty z pamiątkami jak i małe punkty gastronomiczne. Przy kasach biletowych można również zaopatrzyć się w pieczątki.

Adrspach - skalne miasto

Zaznaczyć trzeba, że dodatkową atrakcją jest przejście żółtym szlakiem „Wilczym Wąwozem” do pobliskich Teplickich Skał. Ważne że do drugiego skalnego miasteczka przejść można żółtym szlakiem na jednym bilecie ale tylko udając się tym szlakiem. I odwrotnie kupując bilet w Teplickim Skalnym Mieście można żółtym szlakiem na jednym bilecie przejść do Adrspach. Jest to odległość około 5 km. Teplickie Skały opisane są na innej karcie Naszej strony. Polecamy odwiedzić obydwa te miejsca ponieważ są niezwykle urokliwe chociaż nieco inne. Naszym zdaniem Teplickie Skały wydawały się piękniejsze dlatego serdecznie wszystkich zachęcamy do odwiedzenia obydwu tych miejsc dla porównania, zwłaszcza, że szlaki są łatwe do pokonania choć w niektórych miejscach mogą troszeczkę zmęczyć. Naprawdę warto zobaczyć na własne oczy te cuda natury.

Galeria

Videoteka

Lokalizacja

All rights reserved. Copyright by Wildhawk. Poland 2022